Let’s face it, comets are just weird

Lajme Te Reja

Hubble zbulon hënën e re të Neptunit

25/07/2013 14:24
Teleskopi hapësinor Hubble i NASA-s ka zbuluar një hënë të re në orbitën e Neptunit. E emërtuar S/2004 N 1, kjo është hëna e 14-të e njohur, që rrethon planetin gjigant. Ajo duket se është hëna më e vogël e sistemit neptunian, me një perimetër rreth 20 km, e cila kompleton një rrotullim të plotë...

NASA: Ne Mars bien me shume se 200 asteroide ne vit.

25/07/2013 14:24
Ekspertet e NASA-s kane llogaritur numrin e asteroideve qe bien mbi siperfaqen e Marsit brenda nje viti. Aparati Mars Reconnaissance Orbiter, i pajisur me kameren me te fuqishme ne orbiten afer Marsit - HiRISE, vazhdon te filmoje Marsin qe prej vitit 2006. Shkencetaret krahasuan fotot e rajoneve...

Zbulohet planeti i tretë me ngjyrë blu, 63 vite dritë nga Toka

25/07/2013 14:23
Teleskopi hapësinor "Hubble" i NASA-s ka pikasur një planet të ri, i ngjashëm me tonin vetëm nga ngjyra. Deri më sot ishin vetëm Toka dhe Neptuni të njohur si planetet blu. Por teleskopi hapësinor "Hubble" i NASA-s ka zbuluar edhe një të tretë, që i ngjan planetit tonë, por vetëm nga ngjyra. Është...

Zbulohet planeti i ndriçuar nga dy diej

24/07/2013 22:23
  Shkencëtarët kanë zbuluar për herë të parë një sistem diellor, në të cilin zënë vend dy planetet që sillen rreth dy yjeve, transmeton Start njoftimet. Njëri nga planetet i ndodhur 4 mijë e 900 vite dritë larg Tokës përmban kushte të përshtatshme jetese për shkak të largësisë ndaj dy...

Astronautët: Në gjithësi vjen erë e metalit të nxehtë

24/07/2013 22:22
Astronautët, që kanë dalë për “shëtitje” jashtë stacionit kozmik ndërkombëtar, vazhdimisht flasin për një erë specifike në gjithësi, të cilën e ndiejnë në rrobat dhe pajisjet e tyre. Astronautët pohojnë se ndiejnë “erë të thekshme të mishit të pjekur, të metalit të ngrohtë dhe të saldimit”. Është...

Shkencëtarja: Alienet ekzistojne e ngjajne me kandilet e detit”

24/07/2013 22:21
Për këtë është e bindur britanikja Maggie Alderin-POcock, që jep versionin e saj mbi jetën jashtëtokësore Alienët ekzistojnë dhe janë të ngjashëm me kandilët e detit. Për këtë është e bindur një shkencëtare e famshme britanike e hapësirës, doktoresha Maggie Alderin-Pocock mendon për krijesa që...

"Voyager" mbërrin në kufijtë e sistemit diellor

24/07/2013 22:19
Sonda hapësinore "Voyager 1" ka mbërritur në kufijtë e sistemit diellor, duke u bërë kështu objekti më i largët i dërguar deri më tani nga njeriu në hapësirë. Sipas një komunikate për shtyp nga Laboratori i Shtytjes Reaktive i NASA-s në Pasadenë, SHBA, sonda po dërgon të dhëna në Tokë se ka...

100 KURIOZITETE PER TOKEN ( Gjithcka qe duhet te dini per planetin Toke )

21/07/2013 20:43
1. Cili eshte vendi me i nxehte ne Toke? Ndoshta keni degjuar se eshte Lugina e Vdekjes ne Kaliforni. E vertete ne shume dite, por El Azia ne Libi regjistroi temperaturen prej 57.8 grade Celsius ne 13 shtator, 1922, temperatura me e larte e matur ndonjehere. Ne Luginen e Vdekjes shkoi 57 grade...

Trekëndëshi i Bermudës

21/07/2013 20:39
Trekëndëshi i Bermudës, i njohur gjithashtu si "trekëndëshi Djallit", është një rajon në pjesën perëndimore të Oqeanit të Atlantikut të Veriut, në të cilën një numër i madh avionësh dhe anijesh pretendohet të jenë zhdukur në rrethana misterioze në një mënyrë që nuk mund të shpjegohet nga gabimi...

Llojet e disqeve fluturuese te UFO-ve

21/07/2013 20:39
Cili lloj UFO është më e zakonshme?
1 | 2 | 3 | 4 >>

Topic: Lajme Te Reja

universe

tina | 18/05/2014

oo shum faleminderit qe me keni paraqitur ne faqen tuaj llojet e disqeve fluturuese

New comment